Back



9/5  Area VIII Awards Banquet





9/6  Alamo District Leadership Lab





9/8  SHSU Shielded Metal Arc Welding/ Gas Metal Arc Welding for the Beginning Teacher Workshop





9/9  Texas Livestock Project Conference





9/9  Colorado County Fair Livestock Judging Contest





9/9  Area VIII Greenhand Conference





9/9  Weimar Novice Chapter Conducting Workshop





9/9  Braunvieh Beef Clinic





9/9  District IV (Area V) Leadership Camp





9/11  Pineywoods District Leadership Day





9/11  Big Bend District (Area 2) Greenhand Day





9/13  Top-O-Texas District (Area I) Greenhand Camp





9/18  McGee Bend District (Area 9) Leadership Camp





9/18  District 5 (Area 3) FFA Greenhand Camp





9/19  Rio Grande Valley Plant and Land ID Contest





9/20  Area IX Greenhand Camp





9/21  Katy ISD Feeding Seminar





9/22  SHSU Oxygen Fuel Cutting/Heating/Bending/Welding Workshop





9/23  Area VII Greenhand Camp





9/23  Guadalupe County 4-H Livestock Judging Contest





9/23  Washington County Dairy and Livestock Judging Contest





9/23  Silsbee Back to School Agriculture Olympics





9/26  Area IV Greenhand Leadership Conference





9/29  Austin County Forage Judging Contest





10/4  Area X Fall CDEs





10/6  SHSU Gas Tungsten Arc Welding Workshop for the Beginning Teacher





10/6  Waller County Youth Livestock Judging Contest





10/7  Medina Valley FFA Land, Range, Homesite, & Plant ID Invitational





10/9  Morton Ranch Leadership Summit





10/10  SFA College Experience Day





10/11  Austin County Fair Agricultural Mechanics Project Show





10/14  Austin County Fair Tractor Tech Contest





10/14  Austin County Fair Livestock Judging Contest





10/14  Austin County Fair Tractor Show





10/16  State Fair of Texas Job Interview Contest





10/18  State Fair of Texas Ag Public Speaking Contest





10/18  Freestone County SWCD/Anderson-Houston SWCD Plant ID & Wildlife Contest





10/19  Liberty Hill FFA Panther Invitational LDEs





10/21  Brazoria Co Fair Livestock Judging Contest





10/21  Area 3 Greenhand Camp





10/23  Bumblebee Invitational LDE





10/24  Dimmitt FFA Online Quiz Contest





10/24  Ralls FFA Invitational LDE





10/25  Eagle Invitational LDE





10/27  6th Annual HCC LDE Extravaganza





10/27  Weatherford College Invitational LDE





10/28  2017 360 Leadership Conferences





10/29  Cargill High Plains AMSA





10/30  White Oak Online Quiz Contest





11/1  Pewitt Online Quiz Contest





11/1  Region 4 Wildlife Contest





11/2  China Spring Invitational LDE Contest





11/3  Weimar FFA Invitational Online Quiz Contest





11/3  Paris District (Area VI) LDEs





11/3  3rd Annual Palo Alto College FFA Leadership Conference





11/7  Piney Woods District (Area IX) LDEs





11/7  Tarleton State University Invitational LCDE Contest





11/7  Longview District (Area VI) LDEs





11/9  Alamo District LDE Contest





11/9  Mineola District (Area VI) LDEs





11/10  Daingerfield District (Area VI) LDEs





11/11  Texas State University Collegiate FFA Prospect Show





11/13  Big Country District LDE





11/13  Waco District (Area VIII) LDE Contest





11/15  Area VI LDEs





11/20  Area IV LDEs





12/4  Big Country District Banquet





12/8  Area VI Greenhand Camp





12/9  Area 6 FFA Officer Candidate Registration





12/12  SAE Record Keeping Symposium





12/22  JudgingCard Online Holiday Floral Design Challenge





1/5  Silsbee Tractor Tech Contest





1/9  Longview District (Area VI) FFA Talent Contest





1/10  Mineola District (Area VI) FFA Talent Contest





1/11  Paris District (Area VI) FFA Talent Contest





1/12  Agricultural Technology and Mechanical Systems CDE Workshop





1/13  Brazos FFA Alumni Tractor Tech Contest





1/19  Area 3/11 Mid-Winter Conference





1/22  Seguin FFA Invitational CDEs





1/26  Klein FFA Alumni Invitational CDE





1/27  Wildcard (Weimar/Columbus) Invitational CDEs





1/29  Daingerfield District (Area VI) FFA Talent Contest





2/1  Katy FFA Invitational CDEs





2/2  Alvin ISD Invitational





2/2  Ridge Point Invitational CDEs





2/3  Cibolo Creek FFA Invitational





2/7  Deer Park FFA Invitational





2/17  East Central FFA Poultry Evaluation CDE





2/20  Bedias Creek SWCD Land/HomeSite Contest





2/24  Kingwood Park FFA Invitational





2/26  Cypress Creek Invitational CDEs





2/28  Possum Kingdom Area Land, Range and Plant ID contest





3/1  Jack Co. SWCD and Jacksboro FFA Contests





3/2  Clear Falls & Springs Floriculture and Vet Med Invitational (afternoon contest)





3/2  Hill Country Spring CDEs





3/3  Jersey Village FFA Vet Tech Invitational





3/3  Lingleville Invitational CDEs





3/5  Anson Invitational CDEs





3/10  Madison-O'Connor FFA Double Header Invitational CDE





3/10  James Madison FFA Invitational CDEs





3/21  Decatur Invitational CDEs





3/22  Tarleton Invitational CDEs





3/23  Angelo State Invitational CDEs





3/24  Texas A&M Judging Clinics





3/26  Sul Ross Invitational CDEs





3/26  Pewitt Online FBM Contest





3/26  Plano West FFA Invitational CDE





3/26  Ingram FFA Wildlife Double Header





3/26  Pineywoods District Convention (Area IX)





3/27  Cisco College Invitational CDEs





3/27  Rolling Plains Wildlife Contest





3/28  Windthorst Invitational Contest





3/28  West of the Brazos Land, Wildlife, Range, and Homesite Contest





3/29  Robertson County FFA Judging Contest





3/30  Hico FFA Invitational Judging Contest





3/30  Robertson County 4-H Judging Contest





4/1  Area VI District Speaking Events





4/2  Area VI Horse CDE





4/3  Region 2 Wildlife Contest





4/3  Region 3 Wildlife Contest





4/3  Central Texas Wildlife Contest





4/4  SFA Invitational CDEs





4/4  Heart O' Texas Fair Invitational CDEs





4/5  Parker County/Weatherford College CDEs





4/6  West Texas A&M Invitational CDEs





4/6  HCC Invitational CDEs





4/6  Royal FFA CDE Invitational





4/7  Clarendon College Invitational CDEs





4/7  Texas A&M Area CDEs





4/9  Region 1 Wildlife Contest





4/9  Region 5 Wildlife Contest





4/18  Tarleton Area CDEs





4/18  Area I Dairy Cattle CDE





4/23  Ingram FFA Pre-State Wildlife Double Header





4/24  Texas State Wildlife CDE





4/24  Hamilton FFA CDEs





4/26  Tarleton State CDEs





4/28  Texas A&M State CDEs





5/4  SHSU Welding Contest





6/19  Briggs and Stratton Small Gas Engine Technology Workshop at SHSU